Ciekawostki z historii Pola Mokotowskiego

1841 - 1938

Tor wyścigów konnych

Tor wyścigów konnych powstał w 1841 roku. Początkowo tor znajdował się na osi dzisiejszej al. Niepodległości. W 1887 roku został przeniesiony w miejsce pomiędzy dzisiejszym placem Politechniki, a placem Unii Lubelskiej. Ostatni wyścig na torze odbył się w 1938 roku, poźniej tor został przeniesiony na Służew.

źródło:naszastolica.blox.pl

W miejscu widocznego tłumu wznosi się dziś Akademik Politechniki Riviera. Tor wyścigów konnych związany jest także z "Lalką" Bolesława Prusa. Główny bohater powieści, Stanisław Wokulski, wystawiał na wyścigach swoją klacz dla pięknej arystokratki panny Izabeli. W czasie jednej z gonitw, jak czytamy w powieści: "był tak pochłonięty wyścigiem, że na chwilę zapomniał o pannie Izabeli".

źródło:postawnawyscigi.sport.pl

W centralnej części zdjęcia widać wieże Parafii Najświętszego Zbawiciela.

źródło:naszastolica.blox.pl

Pierwsze wyścigi konne na Polu Mokotowskim. Obraz namalował January Suchodolski.

źródło:pinakoteka.zascianek.pl

Równolegle do ulicy Polnej powstały drewniane trybuny - oczywiście dla najbogatszych; arystokratów (m.in. Lubomirscy, Potoccy, Zamoyscy), potentatów finansowych i wyższych oficerów rosyjskich. Na przeciwko Trybun znajdowała się meta.

źródło:naszastolica.blox.pl

W czasach II Rzeczpospolitej na torze odbywały się defilady wojska polskiego - tu przyjął ostatnią swoją defiladę Marszałek Józef Piłsudski rok przed śmiercią w 1934 roku (na zdjęciu), tu także żegnało go wojsko.

źródło:naszastolica.blox.pl

Tor widziany z powietrza w roku 1935

1910 - 1939

Lotnisko Mokotowskie

Było to pierwsze lotnisko w Warszawie, funkcjonowało w latach 1910 - 1939. Tutaj odbywały się pierwsze w Polscewzloty aeroplanów. W okresie pierwszej wojny światowej lotnisko było zajęte przez Niemców. (zbudowali tu m.in. 21 hangarów, w tymspecjalny hangar dla sterowca miękkiego typu Parceval). Od 1920 z lotniska mokotowskiego odbywały się regularne loty pasażerskie, a w 1929 tu powstały Polskie Linie Lotnicze "LOT". W 1930 roku przeniesiono lotnisko na Okęcie. Historię lotniska upamiętnia obelisk we Wschodniej części parku.

źródło:Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa

Na lotnisku mokotowskim odbywały się także krajowe i międzynarodowe zawody samolotowe i balonowe, szkolono tu pilotów, ustanawiano rekordy i urządzano wielkie pokazy lotnicze.

1928 - do dziś

III Ogród Jordanowski

Powstał w 1928 roku na terenie zakupionym przez przemysłowca Raua. Stare kasztanowce, które znajdują się przed budynkiem zostały posadzone przez córki generała, Naczelnika Państwa Polskiego - Józefa Piłsudskiego, Wandę i Jagodę. W czasie wojny była tu świetlica i odbywały się zajęcia dla dzieci. Po wojnie (od 1 września 1945r) zorganizowano tu zajęcia pozaszkolne dla dzieci. Jordankowi przyniósł sławę mieszkający tu osiołek - ulubieniec dzieci.Ogród Jordanowski do dziś prowadzi różne zajęcia pozaszkolne dostosowując się do oczekiwań dzieci i rodziców nie tylko z Ochoty.

źródło:III Ogród Jordanowski

W zbiorach Ogrodu Jordanowskiego znajdują się kroniki, w których można znaleźć mnóstwo ciekawostek z długiej i bogatej historii Jordanka. Można z nich się na przykład dowiedzieć, że w marcu 1957 roku do Jordanka, trafił... mały niedźwiadek o imieniu Pimpuś - Sadełko. Miś był mieszkańcem Jordanka przez miesiąc, bawiąc się z dziećmi i personelem. Zapraszamy do przeglądania kronik Jordanka.
W kronikach można znaleźć także korespondencje listowne jakie były prowadzone ze studentami z ZSRR i Wietnamu.


1931

Dzielnica Reprezentacyjna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dzielnica ta miała stać się nowym centrum Warszawy. Kręgosłupem dzielnicy wypełnionej głównie monumentalnymi budynkami publicznymi miała być biegnąca ze wschodu na zachód aleja Sejmowa, a dominantą - Świątynia Opatrzności Bożej. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1935 roku zdecydowano że dzielnica otrzyma jego imię i w całości stanie się pomnikiem ku jego czci. Nowa Dzielnica stała się elementem wielkiego planu-wizji Prezydenta Stefana Starzyńskiego. Wybuch wojny przeszkodził w jej budowie.

źródło: Ryszard Kapuściński i Pole Mokotowskie , Warszawa 2010

Ogromna makieta dzielnicy była jedną z atrakcji wystawy: "Warszawa wczoraj, dziś, jutro" w roku 1938.

źródło: Ryszard Kapuściński i Pole Mokotowskie , Warszawa 2010

Projekt Świątyni Opatrzności według Bohdana Pniewskiego. Budowę rozpoczęto latem 1039 roku, ale plany pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Okupacja hitlerowska oraz dyktatura komunistyczna uniemożliwiły jej realizację przez następnych kilkadziesiąt lat. Śladem tego dzieła był jedynie kamień węgielny, który został położony pod budowę Świątyni Opatrzności. Był to głaz, na którym – według tradycji – klęczał Tadeusz Kościuszko, kiedy modlił się przed bitwą pod Racławicami. Ostatecznie Świątynia Opatrzności została zbudowana na Polach Wilanowskich.

źródło: Ryszard Kapuściński i Pole Mokotowskie , Warszawa 2010

1983 - 1990

Biblioteka Narodowa

Utworzona tuż po odzyskaniu niepodległości Biblioteka Narodowa bardzo długo nie posiadała swojego gmachu. Jej zbiory przechowywane były m.in. w bibliotece Wyższej Szkoły Handlowej, w Pałacu Potockich oraz w Centralnej Bibliotece Wojskowej. Uznano, że Dzielnica Reprezentacyjna będzie godnym miejscem dla instytucji tej rangi, jednak II wojna światowa pokrzyżowa te plany. Po latach, gmach Biblioteki Narodowej powstał przy Aleje Niepodległości. Budynek zbudowano według projektu z 1983 roku. Oddano do użytku w 1990.

źródło: Ryszard Kapuściński i Pole Mokotowskie , Warszawa 2010

24.06.2010

Ścieżka im. Ryszarda Kapuścińskiego

Jest to szlak, który Ryszard Kapuściński przemierzał w czasie porannych spacerów. Ścieżka powstała na podstawie opisu, jaki pozostawił pisarz w swoich notatkach. Trasa ścieżki biegnie obok domku fińskiego przy ul. Leszowej, gdzie mieszkał wraz z siostrą i rodzicami w latach 1946 - 1955, niedaleko szkoły podstawowej im. Juliusza Słowackiego, do której uczęszczał, a kończy się przed Biblioteką Narodową, gdzie znajdują się jego dzieła. Na scieżce umieszczonych jest 14 punktów z cytatami z jego książek.
Zwykle szedł Prokuratorską, Wawelską i dalej na Pole Mokotowskie. Mijali go przechodnie, którzy tak jak on dość wcześnie wstawali. Niemal każdego dnia rano, jeśli był w Warszawie, Ryszard Kapuściński spacerował w okolicy swojego domu. Oto jego opis takiego spaceru, pochodzący z archiwum domowego pisarza. Jest maj, początek lat 90... Czytaj "Spacer poranny" Ryszarda Kapuścińskiego.

źródło:kapuscinski.info

Dziś

Pole Mokotowskie przez niektórych porównywane jest do nowojorskiego Central Parku. Park tętni życiem niemal cały rok, przyciągając mieszkańców wszystkich warszwskich dzielnic. Jest to miejsce spotkań, koncertów i różnych imprez. Miejsce w którym można zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i nacieszyć się przyrodą.
Film zrobiony przez miłośników parku